Minust

Mina olen Katrin. Minu kirg on väärika ning inimese õigusi austava sotsiaalhoolekande korralduse ja teenuskultuuri kujundamine.

Katrin Tsuiman Hea Abi Teejuht

Minu seljakotis on üle 30  aasta õppimis- ja uurimishimust kantud töökogemust Eesti sotsiaaltöö maastikul.

Omandasin 2015 a  Tallinna Ülikooli magistrikraadi sotsiaaltöös. Minu uurimus-ja huvivaldkond on tõsise vaimse tervise raskustega inimeste õigused, eestkoste ning sotsiaalhoolekande abimeetmed ja nende kvaliteet ehk lihtsamalt hea abi, mis aitab inimestel elada väärikalt tähenduslikku ja head elu.  

Viimased 15 aastat olen tööalaselt peamiselt seotud inimestega, kes vajavad tõsise vaimse tervise haiguse tõttu abi. Lähtudes inimeste vajadustest, õigustest ja huvidest, olen  igapäevaselt tegelenud teenuste korralduse ja arendamisega.



Kogemustepagas
Katrin Tsuiman Koolitaja Supervisioon Coaching

Toetan Sinu meeskonda sotsiaaltöö väljal parema teenuse loomisel ja ellu rakendamisel, toetun oma parimatele oskustele, kogutud teadmistele ja tõenduspõhistele praktikatele.

Katrin Tsuiman Hea Abi Teejuht logo

Aastakümnete pikkune kogemus

Valdkondliku akadeemilise hariduse omandamist alustasin 1990. a Tartu Ülikoolis sotsioloogia kursusel Enn Mikkini loengutes. 1994 a tõi elu kaasa vajaduse koguda kogemusi eluülikoolis ja ettevõtluses.

Peale seda alustasin õpingutega rohujuure tasandil – Pärnumaa Kutsehariduskeskuses. sotsiaalhooldaja kutseõppes ning töötamist kasvatajana asendushooldus teenusel. Praktika viis mind edasi Pärnu Maakohtu kriminaalhooldusosakonda. 5 aastat töötasin noortega ning enne tähtaegselt vanglakaristusest vabanenud eluraskustes olevate täisealiste inimestega.

Järgmised 8 aastat Pärnu linnavalitsuse sotsiaalosakonnas andsid mulle esmalt kogemuse piirkonna sotsiaaltöötajana. Sealt edasi tegelesin juba täisealiste erivajadustega ja ka eakate inimeste  õiguste ja huvide eest seismisega – täitsin eestkostja ülesandeid, korraldasin ja arendasin omavalitsuse hoolekande abimeetmeid. Ühtlasin tegelesin kohaliku omavalitsuse  esindamisega kohtus. Hoidsin toimivat koostööd erihoolekandeteenust osutavate asutuste ja rehabilitatsioonimeeskondadega.

Viimased 7 aastat olen peamiselt tegutsenud riiklikul tasandil ning kogunud väärtuslikke kogemusi, teadmisi ja lugusid Eesti hoolekande kujundamisest ja arendamisest. 2015-2017 juhtisin Sotsiaalministeeriumis kaks aastat koosloome ideest ja põhimõtetest kantud teenusdisaini arendusprojekti, mille eesmärgiks oli psüühikahäiretega inimeste teenuste ja teenussüsteemi ümberkujundamine.   Tulemuseks oli inimesekeskne kogukonna ressurssidele toetuv abimeetmete korraldusmudel (ISTE), mida Sotsiaalkindlustusamet katsetab alates 2017. aastast koostöös omavalitsustega.

Sotsiaalkindlustusametis oli mul valdkonna nõunikuna võimalus ligi kolm aastat olla psüühilise erivajadusega inimeste teenuste maastikul sisuline arendaja ja koordineerija, luues ühtsemat halduspraktikat ja parendades psüühilise erivajadusega inimeste vajadustele vastavaid erihoolekandeteenuseid. Arendustegevustena sai ellu viidud teenusdisaini arendusprojektist alguse saanud eluvaldkondade ülene abivajaduse hindamine abimeetmete planeerimiseks.

Sotsiaalkindlustusameti kogemuse hulka kuulub ka projekti „Isikukeskse erihoolekande teenusmudeli katsetamine kohaliku omavalitsuse korraldusel“ juhtimine. Projektiga katsetatakse uuel viisil sotsiaalhoolekande korraldust ja kogutakse uusi andmeid sotsiaalhoolekande tegevustest ja teenuste mõjust.

Nii riigi kui kohaliku omavalitsuse tasandil olen tegelenud valdkonda reguleerivate õigusaktide ettevalmistamisega, koordineerinud  valdkonnas tegutsevate teenusepakkujate, puuetega inimeste organisatsioonide ning omavalitsuse koostööd.  Korraldanud teavitusüritusi, teenuseosutajate koolitamisi, loonud juhiseid ja osalenud ametkondade esindajana valdkonnaga seotud seadusloomes ja arendustegevustes.

Head juhtimiskogemust ning sotsiaal- ja tervishoiu valdkondade integratsiooni võlu ja valu ammutasin  töötades 2020-2021 SA Pärnu Haigla sotsiaalravi teenistuse juhina.  See andis hindamatu kogemuse sotsiaaltöö, rehabilitatsiooni ja  tervishoiu valdkondade  ühisosast ja mõttemaailmade erinevustest.

Viimase seitsme aasta lisapagas

  • Käimasolev koostöö Sotsiaalse Innovatsiooni Laboriga Kagu-Eesti sotsiaalteenuste arenguprogrammis.
  • 2023- 2024 juuni arenguekspert MTÜ Pesapuu arenguhüppe projektis.Viin läbi koolitusi ja teen individuaalseid mentorlusi meeskonnale inimesekeskse teenuskeskkonna kujundamise teemadel.
  • Maailma Terviseorganisatsiooni algatuse QualityRights metoodika koolituste ja koolitaja koolituse läbimine ning õigustel põhineva teenuse kvaliteedi hindamismeeskonnas töötamine. Oman oskusi ja õigust kasutada WHO QualityRights töövahendeid ning  hindamismetoodikat teenuste parendamiseks ja koolituste läbi viimiseks.
  • Koostöö SA -ga Mõttekoda Praxis sotsiaalvaldkonna eksperdina. Kuulusin Sotsiaalministeeriumi tellitud analüüsi “Abi- ja toetusvajaduse hindamisinstrumendi analüüs ja hoolduskoormuse hindamise metoodika ja hindamisvahendi väljatöötamine” meeskonda. 
  • Infosüsteemi arendamiseks teenuse vajaduste ja äriprotsesside kirjeldamine Sotsiaalkindlustusametis ja Pärnu Haiglas. 
  • Osalemine sotsiaalvaldkonna eksperdina Riigikantselei juurde loodud hoolduskoormuse rakkerühma töös. 
  • Sotsiaalteenuste kvaliteedijuhiste ja teenuseosutajate enesehindamise metoodika ja rakenduse väljatöötamises ning katsetamisel osalemine.
  • SA Kutsekoda eestvedamisel kutsestandardi “Sotsiaal- ja tervishoiuvaldkonna spetsialist, tase 4” koostamise töögrupis osalemine .
  • Rohkelt valdkonnaga seotud Eesti ning tõenduspõhiseid maailmapraktika dokumentide ja materjalide uurimist.

Täna tegutsen

 CARe metoodika koolitajana  koostöös Eesti Psühhosotsiaalse Rehabilitatsiooni Ühingu (EPRÜ) koolitajatega. Viin läbi sotsiaal-, tervise-, rehabilitatsiooni-, hariduse ja  töövaldkonna praktikutele koolitusi, mis toetavad taastumist, tähendusliku elu elamist hoolimata raskest vaimse tervise piirangust. 

Hea Abi Teejuht OÜ juhina käivitan oma tegevusi, mis toetavad  teenuseosutajaid ja kohalikke omavalitsusi sotsaalhoolekande kujundamisel inimesekeskseks ja inimväärikust austavaks.  

MTÜ Eesti Psühhosotsiaalse Rehabilitatsiooni Ühingu juhatuse liikmena.  Olen CARe metoodika koolituste koordinaator. ja aitan ellu viia taastumise ja kogukonda kaasatuse ideedele tuginevat  koolitus – ja kompetentsuskeskust TaaRaKe – taastumise rakendamise keskus. 

Koostöös Eesti Sotsiaaltöö Assotsiatsiooniga viin 2022 detsember – 2023 detsember läbi piirkondlikke seminare tutvustades Maailma Terviseoraganisatsiooni metoodikal põhinevat e-õppekeskkonda QualityRights ja selle võimalusi teenuste kvaliteedi parendamiseks.

Kuulun

  • Õiguskantsleri kantselei juures tegutsevasse Inimõiguste Nõukokku. 
  • Eesti Sotsiaaltöötajate Assotsiatsiooni Lääne-Eesti piirkonna juhatusse.

Kõik see kokku on andnud mulle veendumuse, et koosloomes peitub jõud! 

Suured muutused saavad alguse lihtsatest asjadest. Olen veendunud, et ka  ametlikke abi- ja tugisüsteeme saab muuta inimesega arvestavaks ja inimesele mõistetavaks. 

Inimese elukvaliteedi  parendamist saab toetada praktikute asjakohane abi ja toetus. Selle juures tuleb lihtsalt tugineda parimatele kaasaegsetele lahendustele ning rakendada need praktikasse koostöös inimese ja teda ümbritseva kogukonnaga.

“Koosloomes peitub jõud”